UHSAA Football State Champions


 

YEAR CLASS A   CLASS B
CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP
1950 Sandy Jordan Brigham City Box Elder Fillmore Millard County Moab Grand County
1951 Price Carbon County Brigham City Box Elder Fillmore Millard County Magna Cyprus
1952 Salt Lake City East Pleasant View Weber Fillmore Millard County ???
1953 Salt Lake City East Ogden Fillmore Millard County Tooele
1954 Salt Lake City South Ogden Murray Springville
1955 Salt Lake City East Murray Pleasant Grove Coalville North Summit
1956 Salt Lake City East Logan Pleasant Grove Fillmore Millard County
1957 Brigham City Box Elder Tooele Saint George Dixie Fillmore Millard County
1958 Ogden Logan Fillmore Millard County Cedar City
1959 Salt Lake City Highland Bountiful Salt Lake City Judge Memorial Catholic Vernal Uintah County
1960 Brigham City Box Elder Payson Fillmore Millard County Blanding San Juan County
1961 Salt Lake City Highland Ogden American Fork Cedar City
1962 Orem Tooele American Fork Moab Grand County
1963 Salt Lake City Highland Kaysville Davis Salt Lake City Judge Memorial Catholic Lehi
1964 Salt Lake City East Bountiful Coalville North Summit Moab Grand County
1965 Kaysville Davis Orem Roosevelt Union Delta
1966 Ogden Orem Delta Heber City Wasatch County
1967 Salt Lake City Skyline Kaysville Davis Saint George Dixie Heber City Wasatch County
1968 Orem Provo Delta Fillmore Millard County

YEAR CLASS AA   CLASS A   CLASS B
CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP
1969 Salt Lake City Skyline Layton Payson Salt Lake City Judge Memorial Catholic Monticello Beaver
1970 Salt Lake City Skyline Orem Salt Lake City Judge Memorial Catholic Payson Beaver Monticello
1971 Bountiful Viewmont Layton   Payson Salt Lake City Judge Memorial Catholic   Beaver Monticello

YEAR CLASS 4A   CLASS 3A   CLASS 2A   CLASS 1A
CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP
1972 Kearns Provo Salt Lake City Judge Memorial Catholic Kaysville Davis Saint George Dixie Morgan Coalville North Summit Beaver
1973 Salt Lake City West Salt Lake City East Salt Lake City Judge Memorial Catholic Kaysville Davis Saint George Dixie Grantsville Beaver Kamas South Summit
1974 Salt Lake City East Salt Lake City West Kaysville Davis South Jordan Bingham Saint George Dixie Heber City Wasatch County Kanab Coalville North Summit
1975 Salt Lake City West Bountiful Murray Salt Lake City Judge Memorial Catholic Delta Moab Grand County Beaver Coalville North Summit
1976 Salt Lake City Skyline Provo Kaysville Davis Saint George Dixie Fillmore Millard County Morgan Kanab Beaver
1977 Salt Lake City Skyline Salt Lake City Olympus Murray Kaysville Davis Morgan Delta Kamas South Summit Beaver
1978 Layton Salt Lake City West Logan Ogden Ben Lomond Fillmore Millard County Grantsville Kamas South Summit Coalville North Summit
1979 Salt Lake City Skyline Salt Lake City Brighton Bountiful Salt Lake City West Morgan Fillmore Millard County Beaver Kamas South Summit
1980 Washington Terrace Bonneville Roy Salt Lake City West Bountiful Viewmont Lehi Morgan Beaver Park City
1981 Roy Bountiful Salt Lake City Judge Memorial Catholic Sandy Jordan Fillmore Millard County Richfield Beaver Kanab
1982 Salt Lake City Brighton Washington Terrace Bonneville Provo Pleasant Grove Fillmore Millard County Hurricane Kanab Beaver
1983 Sandy Alta Kaysville Davis Salt Lake City Judge Memorial Catholic Sandy Jordan Morgan Hurricane Beaver Kanab
1984 Salt Lake City Olympus Sandy Alta Salt Lake City West Ogden Ben Lomond Richfield Moab Grand County Kamas South Summit Kanab
1985 Pleasant View Weber Kaysville Davis Springville Garland Bear River Delta Grantsville Kanab Beaver
1986 Salt Lake City Highland Washington Terrace Bonneville Provo Timpview Garland Bear River Delta Richfield Kanab Beaver
1987 Orem Salt Lake City Skyline Hyrum Mountain Crest Smithfield Sky View Castle Dale Emery County Fillmore Millard County Kanab Beaver
1988 Sandy Alta Orem Logan Pleasant Grove Fillmore Millard County Richfield Kamas South Summit Kanab
1989 Kearns Kaysville Davis Logan Woods Cross Blanding San Juan County Hurricane Coalville North Summit Parowan
1990 Salt Lake City Skyline Salt Lake City Highland Bountiful Garland Bear River Beaver Park City Coalville North Summit Monticello
1991 Provo Timpview Salt Lake City Skyline Bountiful Hyrum Mountain Crest Delta Blanding San Juan County Coalville North Summit Randolph Rich County
1992 Clearfield Washington Terrace Bonneville Salt Lake City West Hyrum Mountain Crest Grantsville Beaver Monticello Randolph Rich County

YEAR CLASS 5A   CLASS 4A   CLASS 3A   CLASS 2A   CLASS 1A
CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP
1993 Salt Lake City Skyline Orem Pleasant Grove Salt Lake City Judge Memorial Catholic Roosevelt Union Heber City Wasatch County Morgan Blanding San Juan County Fillmore Millard County Altamont
1994 Orem Kaysville Davis Sandy Jordan Garland Bear River Vernal Uintah County Saint George Pine View Kanab Blanding San Juan County Randolph Rich County Milford
1995 Salt Lake City Skyline Plain City Fremont Brigham City Box Elder Salt Lake City East Delta Saint George Snow Canyon Fillmore Millard County Grantsville Randolph Rich County Duchesne
1996 Salt Lake City Skyline Orem Salt Lake City East Provo Timpview Saint George Snow Canyon Saint George Dixie Grantsville Morgan Randolph Rich County Duchesne
1997 Salt Lake City Skyline Salt Lake City Brighton Provo Timpview Salt Lake City Olympus Morgan Ogden Ben Lomond Grantsville Nephi Juab County

1998 Salt Lake City Skyline Sandy Jordan Salt Lake City Olympus Washington Terrace Bonneville Saint George Dixie Heber City Wasatch County Blanding San Juan County Kamas South Summit

1999 Salt Lake City Skyline Taylorsville Pleasant View Weber Bountiful Saint George Snow Canyon Castle Dale Emery County Manti Kamas South Summit

2000 Layton Northridge Salt Lake City Skyline Logan Salt Lake City Highland Lehi Delta Blanding San Juan County Kamas South Summit

2001 Layton Northridge Salt Lake City Skyline Hyrum Mountain Crest Brigham City Box Elder Delta Park City Fillmore Millard County Blanding San Juan County Monticello Randolph Rich County
2002 Layton Northridge Salt Lake City Skyline Bountiful Highland Lone Peak Tooele Heber City Wasatch County Draper Juan Diego Catholic Manti Randolph Rich County Enterprise
2003 West Valley City Hunter Salt Lake City Skyline Bountiful Logan Garland Bear River Grantsville Manti Draper Juan Diego Catholic Enterprise Monticello
2004 Kaysville Davis Salt Lake City Cottonwood Provo Timpview Highland Lone Peak Garland Bear River Saint George Pine View Draper Juan Diego Catholic Nephi Juab County Monticello Randolph Rich County
2005 Salt Lake City Skyline Salt Lake City Brighton Hyrum Mountain Crest Salt Lake City Highland Logan Saint George Pine View Moab Grand County Blanding San Juan County Kanab Enterprise Wolves
2006 South Jordan Bingham Sandy Alta Provo Timpview Salt Lake City Highland Garland Bear River Saint George Snow Canyon Blanding San Juan County Fillmore Millard County Duchesne Kanab
2007 Sandy Alta Layton Provo Timpview Saint George Pine View Logan Salt Lake City Judge Memorial Catholic Coalville North Summit Braves Fillmore Millard County Kanab Randolph Rich County
2008 Sandy Alta South Jordan Bingham Provo Timpview Salt Lake City Cottonwood Draper Juan Diego Catholic Hurricane Coalville North Summit Braves Manti Salina North Sevier County Kanab
2009 South Jordan Bingham Kaysville Davis Provo Timpview Springville Draper Juan Diego Catholic Hurricane Blanding San Juan County Kamas South Summit Randolph Rich County Duchesne
2010 South Jordan Bingham Plain City Fremont Salt Lake City Highland Hyrum Mountain Crest Draper Juan Diego Catholic Hurricane Blanding San Juan County Kamas South Summit Duchesne Randolph Rich County
2011 Highland Lone Peak Plain City Fremont Logan Salt Lake City East Hurricane Saint George Desert Hills Manti Fillmore Millard County Duchesne Layton Christian Academy
2012 Sandy Jordan Syracuse Provo Timpview Hyrum Mountain Crest Saint George Dixie Spanish Fork Manti Blanding San Juan County Duchesne Randolph Rich County

YEAR CLASS 5A  
CLASS 4A  
CLASS 3AA  
CLASS 3A  
CLASS 2A  
CLASS 1A
CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP CHAMPION RUNNER-UP
2013 South Jordan Bingham Salt Lake City Brighton Provo Timpview Salt Lake City East Saint George Desert Hills Saint George Pine View Salt Lake City Judge Memorial Catholic Manti Kamas South Summit Moab Grand County Duchesne Randolph Rich County
2014 South Jordan Bingham American Fork Provo Timpview Roy Saint George Dixie Hurricane Salt Lake City Judge Memorial Catholic Nephi Juab County Kamas South Summit Bluffdale Summit Academy Randolph Rich County Hurricane Diamond Ranch Academy
2015 Herriman Highland Lone Peak Salt Lake City East Provo Timpview Logan Saint George Dixie Draper Juan Diego Catholic Morgan Beaver Kamas South Summit Hurricane Diamond Ranch Academy Kanab
2016 South Jordan Bingham Highland Lone Peak Salt Lake City East Springville Saint George Desert Hills Saint George Pine View Draper Juan Diego Catholic Delta Beaver Kamas South Summit Duchesne Kanab