MONTICELLO BUCKAROOS
Historical Utah high school football scores since 1970
Copyright 2007-17 BusStop Computing. All rights reserved.

YEAR   W-L   AVE.   PF-PA
2017 1-2 .333 57-59
2016 3-7 .300 144-233 P
2015 5-5 .500 206-174 * P
2014 5-7 .417 272-313 P
2013 4-7 .364 316-214 P
2012 7-5 .583 336-169 * P
2011 9-3 .750 475-265 * P
2010 4-7 .364 266-254 P
2009 4-5 .444 198-197 P
2008 3-8 .273 223-306 P
2007 5-6 .455 163-229 P
2006 4-7 .364 143-305 P
2005 8-4 .667 355-209 * P
2004 12-1 .923 410-150 * P
2003 12-1 .923 471-145 * P
2002 10-2 .833 371-113 * P
2001 13-0 1.000 554-216 * P
2000 6-4 .600 262-150 * P
1999 2-7 .222 116-235 P
1998 1-8 .111 142-281
1997 1-8 .111 119-376 P
1996 7-4 .636 208-161 * P
1995 4-5 .444 123-212
1994 2-7 .222 58-185
1993 5-4 .556 215-177 * P
1992 8-1 .889 257-81 * P
1991 9-1 .900 346-67 * P
1990 7-5 .583 154-138 * P
1989 4-6 .400 136-189 P
1988 5-5 .500 159-179 * P
1987 6-5 .545 201-136 * P
1986 5-6 .455 195-123 P
1985 8-3 .727 222-122 * P
1984 3-6 .333 136-216 P
1983 5-5 .500 160-250 * P
1982 6-3 .667 150-94 * P
1981 8-2 .800 237-79 * P
1980 8-1 .889 292-35 * P
1979 9-1 .900 284-49 * P
1978 7-4 .636 260-94 * P
1977 7-4 .636 244-173 * P
1976 8-3 .727 249-122 * P
1975 6-2 .750 152-77 * P
1974 5-4-1 .550 151-152 * P
1973 8-3 .727 215-114 * P
1972 6-4 .600 134-137 * P
1971 8-3 .727 246-114 * P
1970 7-2-2 .727 230-121 * P
290-203-3 .588 31 of 48

ALL-TIME OPPONENTS G W-L-T AVE.
Blanding San Juan 46 16-29-1 .359
Duchesne 46 25-21 .543
Moab Grand 44 12-30-2 .295
Altamont 43 34-9 .791
Sunnyside East Carbon 30 21-9 .700
Randolph Rich 28 11-17 .393
Montezuma Creek Whitehorse 25 24-1 .960
Kanab 21 3-18 .143 *
Monument Valley 20 20-0 1.000
Green River 16 16-0 1.000
Parowan 16 13-3 .812 *
Milford 15 14-1 .933 *
Beaver 13 1-12 .077
Dove Creek (CO) 11 9-2 .818
Salina North Sevier 11 6-5 .545
Layton Christian 10 8-2 .800
Enterprise 8 3-5 .375
Kamas South Summit 7 1-6 .143
Gunnison Valley 6 3-3 .500
Hurricane Diamond Ranch 6 1-5 .167
Nucla (CO) 6 6-0 1.000
Coalville North Summit 5 2-3 .400
Mancos (CO) 5 5-0 1.000
Monroe South Sevier 5 3-2 .600
Pagosa Springs (CO) 5 4-1 .800
Richfield 4 2-2 .500
Shiprock (NM) 4 3-1 .750
Bicknell Wayne 3 3-0 1.000
Kirtland (NM) 3 1-2 .333
Nephi Juab 3 0-3 .000
Norwood (CO) 3 3-0 1.000
Bloomfield (NM) 2 2-0 1.000
Bluffdale Summit 2 2-0 1.000
Castle Dale Emery 2 0-2 .000
Dolores (CO) 2 2-0 1.000
Dugway 2 2-0 1.000
Fillmore Millard 2 1-1 .500
Manti 2 0-2 .000
Palisade (CO) 2 1-1 .500
Park City 2 1-1 .500
Price Carbon 2 0-2 .000
Teec Nos Pos (AZ) Red Mesa 2 2-0 1.000
Bayfield (CO) 1 1-0 1.000
Ignacio (CO) 1 1-0 1.000
Kayenta (AZ) Monument Valley 1 1-0 1.000
Kaysville Davis 1 1-0 1.000
Morgan 1 0-1 .000
Page (AZ) 1 0-1 .000
TOTALS 290-203-3 .588
2017   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 18 Moab Grand L 6-39
Aug 25 Bicknell Wayne W 44-0
Sep 01 Blanding San Juan L 7-20
Sep 08 Randolph Rich 0-0
Sep 15 Altamont 0-0
Sep 22 Kirtland (NM) 0-0
Sep 29 Layton Christian 0-0
Oct 06 Parowan 0-0 1A-Reg-S
Oct 13 Milford 0-0 1A-Reg-S
Oct 20 Kanab 0-0 1A-Reg-S
 
2016   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 19 Moab Grand L 7-21
Aug 26 open
Sep 02 Bicknell Wayne W 35-0
Sep 09 Randolph Rich L 0-21
Sep 16 Duchesne L 0-35
Sep 23 Parowan W 30-12 1A-Reg-S
Sep 30 Altamont W 34-0
Oct 07 Hurricane Diamond Ranch L 12-29 1A-Reg-S
Oct 14 Milford L 13-32 1A-Reg-S
Oct 21 Kanab L 7-48 1A-Reg-S
Oct 28 Duchesne L 6-35 1A Quarterfinal
 
2015   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 21 Moab Grand W 29-20
Aug 28 open
Sep 04 Bicknell Wayne W 35-0
Sep 11 Randolph Rich L 0-24
Sep 18 Duchesne L 0-31
Sep 25 Parowan W 45-7 1A-Reg-S
Oct 02 Altamont W 48-0
Oct 09 Hurricane Diamond Ranch L 8-41 1A-Reg-S
Oct 16 Milford W 27-14 1A-Reg-S
Oct 23 Kanab L 0-14 1A-Reg-S
Oct 30 Randolph Rich L 14-23 1A Quarterfinal
 
2014   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 22 Blanding San Juan L 7-44
Aug 29 Montezuma Creek Whitehorse W 68-6 1A-Reg-S
Sep 05 Richfield L 12-45
Sep 12 Kanab L 7-40
Sep 19 Monument Valley W 50-13 1A-Reg-S
Sep 26 Randolph Rich L 12-34
Oct 03 Altamont W 35-13
Oct 10 Hurricane Diamond Ranch L 7-20 1A-Reg-S
Oct 17 Duchesne L 13-35
Oct 24 Kanab W 14-6 1A-Reg-S
Oct 31 Milford W 34-18 1A Quarterfinal
Nov 07 Randolph Rich L 13-39 1A Semi
 
2013   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 23 Montezuma Creek Whitehorse W 68-0 1A-Reg-S
Aug 30 Blanding San Juan L 0-14
Sep 06 Richfield L 16-33
Sep 13 Kanab L 28-35
Sep 20 Monument Valley W 43-6 1A-Reg-S
Sep 27 Randolph Rich L 19-20
Oct 04 Altamont W 51-6
Oct 11 Hurricane Diamond Ranch L 26-32 1A-Reg-S
Oct 18 Duchesne L 21-28
Oct 25 Kanab W 27-14 1A-Reg-S
Nov 01 Randolph Rich L 17-26 1A Quarterfinal
 
2012   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 17 Montezuma Creek Whitehorse W 62-0 1A-Reg-S
Aug 24 Blanding San Juan L 0-35
Aug 31 Layton Christian W 34-0
Sep 07 Monument Valley W 60-6 1A-Reg-S
Sep 14 Randolph Rich W 22-6
Sep 21 Bluffdale Summit W 20-17
Sep 28 Altamont L 20-22
Oct 05 Hurricane Diamond Ranch L 12-15 1A-Reg-S
Oct 12 Duchesne L 6-21
Oct 19 Milford W 52-6 1A-Reg-S
Oct 26 Bluffdale Summit W 41-6 1A Quarterfinal
Nov 02 Duchesne L 7-35 1A Semi
 
2011   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 19 Price Carbon L 20-27
Aug 26 Moab Grand W 34-13
Sep 02 Layton Christian W 45-24
Sep 09 Monument Valley W 57-0 1A-Reg-S
Sep 16 Randolph Rich W 21-19
Sep 23 Montezuma Creek Whitehorse W 73-8 1A-Reg-S
Sep 30 Altamont W 48-6
Oct 07 Hurricane Diamond Ranch W 60-46
Oct 14 Duchesne L 0-42
Oct 21 Milford W 47-15 1A-Reg-S
Oct 28 Milford W 64-30 1A Quarterfinal
Nov 04 Layton Christian L 6-35 1A Semi
 
2010   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 20 Price Carbon L 6-13
Aug 27 Moab Grand L 8-14
Sep 03 Blanding San Juan L 0-46
Sep 10 Layton Christian W 41-26
Sep 17 Randolph Rich L 13-34
Sep 24 Monument Valley W 49-0 1A-Reg-S
Oct 01 Altamont L 26-46
Oct 08 Montezuma Creek Whitehorse W 42-0 1A-Reg-S
Oct 15 Duchesne L 27-29
Oct 22 Milford W 38-12 1A-Reg-S
Nov 06 Randolph Rich L 16-34 1A Semi
 
2009   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 21 open
Aug 28 Moab Grand L 7-24
Sep 04 Blanding San Juan L 12-46
Sep 11 open
Sep 18 Randolph Rich L 14-41
Sep 25 Monument Valley W 45-14 1A-Reg-S
Oct 02 Altamont W 21-12
Oct 09 Montezuma Creek Whitehorse W 63-0 1A-Reg-S
Oct 16 Duchesne L 6-38
Oct 23 Milford W 18-0 1A-Reg-S
Nov 06 Duchesne L 12-22 1A Semi
 
2008   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 22 Parowan L 12-24
Aug 29 Moab Grand L 6-27
Sep 05 Blanding San Juan L 6-39
Sep 12 Mancos (CO) W 55-6
Sep 19 Enterprise L 14-29
Sep 26 Layton Christian L 28-56 1A-Reg-N
Oct 03 Duchesne W 21-12 1A-Reg-N
Oct 10 Parowan L 14-31
Oct 17 Altamont W 46-8 1A-Reg-N
Oct 24 Randolph Rich L 7-33 1A-Reg-N
Oct 31 Salina North Sevier L 14-41 1A Quarterfinal
 
2007   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 17 Parowan W 12-6
Aug 24 Moab Grand L 7-28
Aug 31 Blanding San Juan L 0-29
Sep 07 Mancos (CO) W 33-6
Sep 14 Altamont W 38-12 1A-Reg-N
Sep 21 Milford W 32-0
Sep 28 Salina North Sevier L 0-39
Oct 05 Duchesne L 10-39 1A-Reg-N
Oct 12 Layton Christian W 28-20 1A-Reg-N
Oct 19 Randolph Rich L 0-19 1A-Reg-N
Oct 26 Enterprise L 3-31 1A Quarterfinal
 
2006   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 18 Montezuma Creek Whitehorse W 58-0
Aug 25 Moab Grand L 0-53
Sep 01 Blanding San Juan L 6-34
Sep 08 Castle Dale Emery L 6-42
Sep 15 Kanab L 0-18
Sep 22 Layton Christian W 19-18 1A-Reg-N
Sep 29 Parowan W 24-8
Oct 06 Duchesne L 0-48 1A-Reg-N
Oct 13 Altamont W 22-8 1A-Reg-N
Oct 20 Randolph Rich L 0-27 1A-Reg-N
Oct 27 Enterprise L 8-49 1A Quarterfinal
 
2005   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 19 Manti L 13-39
Aug 26 Moab Grand L 6-35
Sep 02 Blanding San Juan L 0-39
Sep 09 Montezuma Creek Whitehorse W 55-0
Sep 16 Duchesne W 35-21 1A-Reg-N
Sep 23 Monument Valley W 54-15
Sep 30 Randolph Rich W 15-0 1A-Reg-N
Oct 07 Enterprise W 43-22
Oct 14 Altamont W 46-12 1A-Reg-N
Oct 21 Layton Christian W 42-0 1A-Reg-N
Oct 28 Parowan W 28-0 1A Quarterfinal
Nov 04 Kanab L 18-26 1A Semi
 
2004   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 20 Gunnison Valley W 38-34
Aug 27 Moab Grand W 33-14
Sep 03 Blanding San Juan L 20-27
Sep 10 Layton Christian W 43-14
Sep 17 Monument Valley W 2-0 1A-Reg-SE F
Sep 24 Randolph Rich W 20-18
Oct 01 Enterprise W 21-6
Oct 08 Parowan W 47-8
Oct 15 Montezuma Creek Whitehorse W 69-0 1A-Reg-SE
Oct 22 Altamont W 19-14
Oct 29 Layton Christian W 40-0 1A Quarterfinal
Nov 05 Duchesne W 28-0 1A Semi
Nov 12 Randolph Rich W 30-15 1A Final
 
2003   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 22 Gunnison Valley W 47-0
Aug 29 Moab Grand W 19-14
Sep 05 Bloomfield (NM) W 42-13
Sep 12 Duchesne W 32-12
Sep 19 Monument Valley W 64-6 1A-Reg-SE
Sep 26 Randolph Rich W 35-14
Oct 03 Parowan W 25-10
Oct 10 Blanding San Juan W 32-20
Oct 17 Montezuma Creek Whitehorse W 46-6 1A-Reg-SE
Oct 24 Milford W 31-6
Oct 31 Montezuma Creek Whitehorse W 46-6 1A Quarterfinal
Nov 07 Duchesne W 38-20 1A Semi
Nov 14 Enterprise L 14-18 1A Final
 
2002   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 23 Richfield W 27-14
Aug 30 Moab Grand W 29-6
Sep 06 Bloomfield (NM) W 28-7
Sep 13 Duchesne L 18-25
Sep 20 Monument Valley W 69-6 1A-Reg-SE
Sep 27 Altamont W 27-0
Oct 04 Blanding San Juan W 19-12
Oct 11 Milford W 43-8
Oct 18 Montezuma Creek Whitehorse W 42-8 1A-Reg-SE
Oct 25 Enterprise W 38-6
Nov 01 Parowan W 19-7 1A Quarterfinal
Nov 08 Enterprise L 12-14 1A Semi
 
2001   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 17 Richfield W 26-16
Aug 24 Moab Grand W 41-25
Aug 31 Bayfield (CO) W 31-21
Sep 07 Duchesne W 54-6
Sep 14 Monument Valley W 62-14 1A-Reg-SE
Sep 21 Ignacio (CO) W 50-24
Sep 28 Blanding San Juan W 28-23
Oct 05 Parowan W 34-9
Oct 12 Montezuma Creek Whitehorse W 67-20 1A-Reg-SE
Oct 19 Randolph Rich W 41-22
Oct 26 Montezuma Creek Whitehorse W 47-12 1A Quarterfinal
Nov 02 Parowan W 41-12 1A Semi
Nov 09 Randolph Rich W 32-12 1A Final
 
2000   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 18 open
Aug 25 Manti L 14-20
Sep 01 Gunnison Valley W 37-7
Sep 08 Dolores (CO) W 35-0
Sep 15 Altamont W 44-0
Sep 22 Duchesne W 28-6
Sep 29 Moab Grand W 40-8
Oct 06 Beaver L 15-33
Oct 13 Randolph Rich W 29-18
Oct 20 Blanding San Juan L 6-23
Oct 27 Beaver L 14-35 2A First
 
1999   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Monroe South Sevier W 13-8
Sep 03 Gunnison Valley L 0-27
Sep 10 open
Sep 17 Duchesne W 24-6
Sep 24 Moab Grand L 12-13
Oct 01 Randolph Rich L 17-46
Oct 08 Beaver L 6-12
Oct 15 Blanding San Juan L 13-42
Oct 22 Altamont L 25-33
Oct 29 Kamas South Summit L 6-48 2A First
 
1998   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Monroe South Sevier L 6-26
Sep 04 Gunnison Valley L 7-21
Sep 11 Dolores (CO) W 40-0
Sep 18 Blanding San Juan L 0-53
Sep 25 Duchesne L 9-28
Oct 02 Moab Grand L 20-48
Oct 09 Nephi Juab L 19-39
Oct 16 Randolph Rich L 15-32
Oct 23 Altamont L 26-34
 
1997   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Pagosa Springs (CO) L 21-49
Sep 05 Gunnison Valley L 0-32
Sep 12 Randolph Rich L 6-42 2A-Reg 14
Sep 19 Duchesne W 24-12 2A-Reg 14
Sep 26 Moab Grand L 13-36 2A-Reg 14
Oct 03 open
Oct 10 Nephi Juab L 15-62
Oct 17 Altamont L 28-48 2A-Reg 14
Oct 24 Blanding San Juan L 0-41 2A-Reg 14
Oct 31 Fillmore Millard L 12-54 2A First
 
1996   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Pagosa Springs (CO) W 44-0
Sep 06 Kanab L 20-41 2A-Reg-13
Sep 13 Parowan W 24-0 2A-Reg-13
Sep 20 Monroe South Sevier W 16-3 2A-Reg-13
Sep 27 Nephi Juab L 6-35
Oct 04 Salina North Sevier L 6-19 2A-Reg-13
Oct 11 Moab Grand W 21-14 2A-Reg-13
Oct 18 Blanding San Juan W 13-6 2A-Reg-13
Oct 25 Beaver W 18-2 2A-Reg-13
Nov 01 Fillmore Millard W 20-14 2A Quarter
Nov 08 Morgan L 20-27 2A Semi
 
1995   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Altamont W 13-12
Sep 01 Pagosa Springs (CO) W 13-0
Sep 08 Parowan L 14-24 2A-Reg-13
Sep 15 Monroe South Sevier W 34-7 2A-Reg-13
Sep 22 Salina North Sevier W 21-6 2A-Reg-13
Sep 29 Moab Grand L 0-39 2A-Reg-13
Oct 06 Kanab L 0-42 2A-Reg-13
Oct 13 Blanding San Juan L 21-47 2A-Reg-13
Oct 20 Beaver L 7-35 2A-Reg-13
 
1994   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Altamont L 0-12
Sep 02 Pagosa Springs (CO) W 25-0
Sep 09 Parowan W 14-8 2A-Reg-13
Sep 16 Monroe South Sevier L 12-13 2A-Reg-13
Sep 23 Salina North Sevier L 0-21 2A-Reg-13
Sep 30 Moab Grand L 0-25 2A-Reg-13
Oct 07 Kanab L 0-37 2A-Reg-13
Oct 14 Blanding San Juan L 7-42 2A-Reg-13
Oct 21 Beaver L 0-27 2A-Reg-13
 
1993   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Moab Grand W 38-6 2A-Reg 14
Sep 03 Altamont W 20-14
Sep 10 Salina North Sevier W 24-7
Sep 17 Blanding San Juan L 20-21 2A-Reg 14
Sep 24 Palisade (CO) W 33-19
Oct 01 open
Oct 08 Moab Grand W 24-14 2A-Reg 14
Oct 15 Blanding San Juan L 18-41 2A-Reg 14
Oct 22 Kanab L 19-35
Oct 29 Kamas South Summit L 19-20 2A First
 
1992   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Altamont W 30-0 1A-Reg-11
Sep 04 open
Sep 11 Randolph Rich W 37-12
Sep 18 Mancos (CO) W 18-8
Sep 25 Palisade (CO) L 21-28
Oct 02 Duchesne W 43-0 1A-Reg-11
Oct 09 open
Oct 16 open
Oct 23 Monument Valley W 50-8
Oct 30 Monument Valley W 2-0 1A Quarterfinal F
Nov 06 Milford W 35-12 1A Semi
Nov 13 Randolph Rich W 21-13 1A Final
 
1991   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Moab Grand W 49-12
Sep 06 Montezuma Creek Whitehorse W 56-0 1A-Reg-11
Sep 13 Altamont W 52-0 1A-Reg-11
Sep 20 Mancos (CO) W 24-6
Sep 27 Dove Creek (CO) W 31-12
Oct 04 Sunnyside East Carbon W 41-6 1A-Reg-11
Oct 11 Blanding San Juan W 7-6
Oct 18 Duchesne W 30-0 1A-Reg-11
Oct 25 Monument Valley W 49-6
Nov 01 Randolph Rich L 7-19 1A Quarterfinal
 
1990   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Moab Grand L 0-16
Aug 31 Altamont W 18-0 1A-Reg-11
Sep 07 Montezuma Creek Whitehorse W 31-15 1A-Reg-11
Sep 14 Blanding San Juan L 0-28
Sep 21 Mancos (CO) W 6-0
Sep 28 Dove Creek (CO) L 6-7
Oct 05 Sunnyside East Carbon W 20-0 1A-Reg-11
Oct 12 Monument Valley W 14-12
Oct 19 Duchesne L 0-6 1A-Reg-11
Oct 26 Parowan W 18-14 1A Quarterfinal
Nov 02 Milford W 35-14 1A Semi
Nov 09 Coalville North Summit L 6-26 1A Final
 
1989   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Moab Grand L 0-27
Sep 01 Sunnyside East Carbon L 2-6 1A-Reg-11
Sep 08 Montezuma Creek Whitehorse W 20-0
Sep 15 Blanding San Juan L 6-41
Sep 22 Altamont W 42-12 1A-Reg-11
Sep 29 Duchesne L 0-30
Oct 06 Monument Valley W 45-0
Oct 13 open
Oct 20 Duchesne L 3-35 1A-Reg-11
Oct 27 Milford W 18-8 1A Quarterfinal
Nov 03 Coalville North Summit L 0-30 1A Semi
 
1988   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Moab Grand L 7-12
Sep 02 Blanding San Juan L 0-42
Sep 09 Montezuma Creek Whitehorse W 37-8
Sep 16 Sunnyside East Carbon W 7-6
Sep 23 Blanding San Juan L 6-49
Sep 30 Moab Grand L 12-23
Oct 07 Monument Valley W 21-14
Oct 14 Altamont W 25-13
Oct 21 Duchesne W 36-0
Oct 28 Salina North Sevier L 8-12 1A First Round
 
1987   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Moab Grand L 0-25
Sep 04 Blanding San Juan L 2-16
Sep 11 Montezuma Creek Whitehorse W 52-14
Sep 18 Sunnyside East Carbon W 20-6
Sep 25 Blanding San Juan W 14-12
Oct 02 Moab Grand L 6-7
Oct 09 Monument Valley W 30-0
Oct 16 Kamas South Summit L 12-20
Oct 23 Altamont W 40-0
Nov 06 Coalville North Summit W 19-16 1A Quarterfinal
Nov 13 Beaver L 6-20 1A Semi
 
1986   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Kanab L 6-13
Sep 05 Blanding San Juan L 0-7
Sep 12 Sunnyside East Carbon W 33-8
Sep 19 Duchesne L 7-12
Sep 26 Kirtland (NM) L 6-17
Oct 03 Monument Valley W 45-0
Oct 10 Altamont W 19-6
Oct 17 Moab Grand L 12-14
Oct 24 Montezuma Creek Whitehorse W 47-0
Nov 07 Dugway W 20-13 1A Quarterfinal
Nov 14 Kanab L 0-33 1A Semi
 
1985   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Nucla (CO) W 13-0
Sep 06 Blanding San Juan L 6-35
Sep 13 Sunnyside East Carbon W 34-6
Sep 20 Duchesne L 0-14
Sep 27 Kirtland (NM) W 10-8
Oct 04 Monument Valley W 36-6
Oct 11 Altamont W 13-0
Oct 18 Moab Grand W 35-6
Oct 25 Montezuma Creek Whitehorse W 35-0
Nov 01 Milford W 31-0 1A First Round
Nov 08 Kanab L 9-47 1A Quarterfinal
 
1984   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Moab Grand L 0-26
Sep 07 Nucla (CO) W 21-8
Sep 14 Sunnyside East Carbon W 34-7
Sep 21 Duchesne L 6-30
Sep 28 Kirtland (NM) L 13-27
Oct 05 open
Oct 12 Altamont W 35-14
Oct 19 Blanding San Juan L 6-39
Oct 26 Montezuma Creek Whitehorse L 7-24
Nov 02 Coalville North Summit L 14-41 1A Quarterfinal
 
1983   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Kanab L 0-42
Sep 02 Nucla (CO) W 22-6
Sep 09 Moab Grand L 12-42
Sep 16 Sunnyside East Carbon L 22-35
Sep 23 Duchesne W 12-6
Sep 30 Montezuma Creek Whitehorse W 26-6
Oct 07 Altamont W 32-12
Oct 14 Blanding San Juan L 6-32
Oct 21 open
Oct 28 Sunnyside East Carbon W 28-6 1A Quarterfinal
Nov 04 Beaver L 0-63 1A Semi
 
1982   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Kanab L 10-30
Sep 03 Nucla (CO) W 12-7
Sep 10 Duchesne W 27-0
Sep 17 Norwood (CO) W 7-6
Sep 24 Pagosa Springs (CO) W 34-6
Oct 01 Altamont W 33-6
Oct 08 open
Oct 15 Blanding San Juan L 7-27
Oct 22 Sunnyside East Carbon W 20-6
Oct 29 Park City L 0-6 1A Quarterfinal
 
1981   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Dove Creek (CO) W 26-0
Sep 04 Page (AZ) L 0-27
Sep 11 Norwood (CO) W 28-0
Sep 18 Nucla (CO) W 37-6
Sep 25 Green River W 33-6
Oct 02 Blanding San Juan W 6-0
Oct 09 Altamont W 38-0
Oct 16 Duchesne W 35-6
Oct 23 Sunnyside East Carbon W 20-0
Oct 30 Beaver L 14-34 1A Quarterfinal
 
1980   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 open
Sep 05 Dove Creek (CO) W 28-14
Sep 12 Salina North Sevier W 38-0
Sep 19 Norwood (CO) W 14-6
Sep 26 Nucla (CO) W 22-0
Oct 03 Teec Nos Pos (AZ) Red Mesa W 30-8
Oct 10 Montezuma Creek Whitehorse W 38-0
Oct 17 Green River W 67-0
Oct 24 Sunnyside East Carbon W 49-0
Oct 31 Kanab L 6-7 1A Quarterfinal
 
1979   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Salina North Sevier W 7-2
Sep 07 open
Sep 14 Teec Nos Pos (AZ) Red Mesa W 42-0
Sep 21 Duchesne W 41-8
Sep 28 Dove Creek (CO) W 32-0
Oct 05 Altamont W 40-0
Oct 12 Montezuma Creek Whitehorse W 55-0
Oct 19 Sunnyside East Carbon W 20-7
Oct 26 Green River W 40-0
Nov 02 Salina North Sevier W 7-6 1A Quarterfinal
Nov 09 Kamas South Summit L 0-26 1A Semi
 
1978   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Duchesne W 27-0
Sep 01 Shiprock (NM) L 14-20
Sep 08 Sunnyside East Carbon W 7-6
Sep 15 Green River W 47-0
Sep 22 Altamont L 7-12
Sep 29 Dove Creek (CO) W 6-0
Oct 06 Duchesne W 40-0
Oct 13 Sunnyside East Carbon W 46-0
Oct 20 Green River W 54-0
Oct 27 Altamont L 6-8
Nov 03 Beaver L 6-48 1A Quarterfinal
 
1977   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Duchesne W 52-21
Sep 02 Shiprock (NM) W 16-14
Sep 09 Sunnyside East Carbon L 24-31
Sep 16 Green River W 43-22
Sep 23 Altamont W 36-12
Sep 30 Dove Creek (CO) L 8-21
Oct 07 Duchesne W 12-0
Oct 14 Sunnyside East Carbon L 8-10
Oct 21 Green River W 20-0
Oct 28 Altamont W 25-0
Nov 04 Kamas South Summit L 0-42 1A Quarterfinal
 
1976   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Sunnyside East Carbon W 30-18
Sep 03 Shiprock (NM) W 16-0
Sep 10 Duchesne W 54-0
Sep 17 Altamont W 6-2
Sep 17 Green River W 26-12
Sep 24 Sunnyside East Carbon L 6-14
Oct 08 Duchesne W 30-0
Oct 15 Green River W 59-0
Oct 22 Altamont L 0-21
Oct 29 Sunnyside East Carbon W 22-14 1A Quarterfinal
Nov 05 Kanab L 0-41 1A Semi
 
1975   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 05 Shiprock (NM) W 24-0
Sep 12 open
Sep 19 Sunnyside East Carbon L 12-27
Sep 26 Duchesne W 39-6
Oct 03 Dove Creek (CO) W 16-12
Oct 10 open
Oct 17 Green River W 6-0
Oct 24 Altamont W 41-14
Oct 31 Kamas South Summit W 8-6 1A Quarterfinal
Nov 07 Beaver L 6-12 1A Semi
 
1974   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Blanding San Juan W 24-0
Sep 06 Moab Grand L 2-6
Sep 13 Green River W 38-0
Sep 20 Altamont W 13-6
Sep 27 Moab Grand L 6-36
Oct 04 Dove Creek (CO) W 26-12
Oct 11 Sunnyside East Carbon L 7-44
Oct 18 Blanding San Juan T 14-14
Oct 25 Duchesne W 21-0
Nov 01 Kanab L 0-34 1A Quarterfinal
 
1973   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Moab Grand L 0-19
Sep 07 Blanding San Juan W 21-7
Sep 14 Green River W 26-0
Sep 21 Altamont W 14-0
Sep 28 Moab Grand L 19-28
Oct 05 Dove Creek (CO) W 2-0 F
Oct 12 Sunnyside East Carbon W 20-15
Oct 19 Blanding San Juan W 48-20
Oct 26 Duchesne W 38-12
Nov 02 Park City W 21-6 1A Quarterfinal
Nov 09 Kamas South Summit L 6-7 1A Semi
 
1972   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Moab Grand L 0-38
Sep 08 Sunnyside East Carbon L 8-22
Sep 15 Blanding San Juan W 18-7
Sep 22 Green River W 20-0
Sep 29 Moab Grand L 6-40
Oct 06 Dove Creek (CO) W 13-6
Oct 13 Sunnyside East Carbon W 12-0
Oct 20 Blanding San Juan W 18-6
Oct 27 Green River W 33-6
Oct 31 Sunnyside East Carbon L 6-12 1A Play-In
 
1971   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Moab Grand L 7-22
Sep 03 Blanding San Juan W 7-6
Sep 10 Salina North Sevier W 57-6
Sep 17 Kaysville Davis W 34-6
Sep 24 Sunnyside East Carbon W 34-6
Oct 01 Blanding San Juan W 17-12
Oct 08 open
Oct 15 Green River W 42-6
Oct 22 Moab Grand L 0-12
Nov 05 Coalville North Summit W 18-8 1A Quarterfinal
Nov 12 Kanab W 23-8 1A Semi
Nov 19 Beaver L 7-22 1A Final
 
1970   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Moab Grand T 13-13
Sep 04 Blanding San Juan W 21-0
Sep 11 Castle Dale Emery L 7-14
Sep 18 Kayenta (AZ) Monument Valley W 34-12
Sep 25 Sunnyside East Carbon W 20-15
Oct 02 Blanding San Juan W 20-6
Oct 09 open
Oct 16 Green River W 62-14
Oct 23 Moab Grand T 13-13
Oct 30 Sunnyside East Carbon W 19-6
Nov 13 Dugway W 21-6 B Semi
Nov 20 Beaver L 0-22 B Final